ULTRAVİYOLE İLE DEZENFEKSİYON

ULTRAVİYOLE IŞINIM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ultraviyole ile dezenfeksiyon için hangi ultraviyole çeşitleri kullanılabilir? U ışınım, dalga boyu 100 ile 400 nm arasındaki ışına denir. Gözümüz, 400 ile 700 nm dalga boyları arasına duyarlıdır ve bunun dışındaki ışınımı algılayamaz.

Bilim adamları UV ışınlarını; aynı karakteristiklere sahip olmadıkları ve canlılar üzerindeki etkilerinin farklı olması sebebiyle UV-A, UV-B ve UV-C olmak üzere üç kategoriye ayırmışlardır.

UV-A (400-315 nm)

En yaygın ışınlardır UV ışınlarının %95 ile en yaygın olanıdır. Ozon tabakası bu ışınların geçmesine izin verir.

UV-B (315-280 nm)

Oldukça tehlikelidir. Bu ışınların büyük bir kısmı, ozon tabakası tarafından engellenir. UV ışınlarının %5’ini oluşturur.

UV-C (280-100 nm)

 Sağlık için en tehlikeli ışınlardır. Ozon tabakası bu ışınların bizlere ulaşmasını önler.

Işıkta olduğu gibi, mor ve ötesi ışımada da, dalga boyu nanometre (nm) olarak tanımlanır. Metrenin milyarda biridir.

KORONAVİRÜS ( COVID 19) UVC IŞINLARIYLA YOK EDİLEBİLİR Mİ? ULTRAVİYOLE İLE DEZENFEKSİYON NASIL KATKI SAĞLAR

Havanın içinde asılı olarak dolaşan ve standart filtrasyon sistemleri ile tutulamayan, normal şartlarda mikroskop altında görülebilen mikroorganizmalar (virüs, bakteri, küf vb.) , insan sağlığını da tehdit eden bakteriler ve virüslerde sürekli olarak ortam havasında, dokunduğumuz yüzeyler ve dışarıdan getirdiğimiz ürünlerde bulunur.

UVC ışıması, yüzey üzerinde ve havada bulunan her türlü mikroorganizmanın (COVID-19, Mers, Sars vb.), uygulanan zaman aralığı ve dalga boyuna bağlı olarak etkisiz hale getirmektedir. En büyük antimikrobik etkinlik 250-260 nm dalga boyu bölgesindedir ve cihazlarımızda kullanılan UV lambalarının boyu 253,7 nm’dir.

Türk laboratuvarlarda yapılan çalışmalar sonucunda Sağlık Federasyonu Genel Başkanı Raşit Dinç; RD GLOBAL/INVAMED tarafından coronavirüs ve diğer mikroorganizmalar üzerinde kullanılan UV Işınımı 2-3 saniye içerisinde COVID 19 ismiyle bilinen coronavirüsünün tamamen imhasının sağlandığını açıklamıştır.

SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR.

UVC ışınlarına doğrudan ve korunmasız maruz kalınması durumunda deride ve gözlerde ciddi sağlık sorunları meydana getirmektedir. UVC uygulamasının insan hatasına mahal vermeyecek bir şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Eurotech UV dezenfeksiyon sistemlerimizin uygulamasında bu durum dikkate alınarak UVC Hava Dezenfeksiyon cihazlarımızın içerisindeki lamba paslanmaz gövde içerisine yerleştirilmiş ve gözle teması tamamen engellenmiştir. Ünitede yer alan fan sayesinde ortamdaki havanın emişi gerçekleştirilerek dışarıya dezenfekte edilmiş hava akışı sağlanır. Direkt ışımalı UV kullanımında kullanılan alanda çalışan insanların faaliyet gösterememesi, sürekli kullanılamaması ve tüm oda havasındaki patojenlerin yeterli doz UV aldığından emin olunamaması gibi nedenlerden dolayı efektif değildir, ortam sterilizasyonu direkt ışımalı UV kullanımı ile sağlıklı bir şekilde sağlanamamaktadır. Ayrıca UV Dezenfeksiyon Makinelerimizin çalışır vaziyette iken kapısı açıldığı anda lamba sönmektedir. Bu da olası hatalı kullanım ve sistem çalışırken kazara açarak UV ışınlarına maruz kalma durumunu tamamen ortadan kaldırmaktadır.

KAYNAKÇA:

https://www.milliyet.com.tr/gundem/corona-virusu-uv-ile-yok-edilebilir-6164388

https://www.das.org.tr/kitaplar/kitap2007/sunu/nuri.ozkutuk-das-2007-sunu.pdf

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mor%C3%B6tesi#Kaynak%C3%A7a

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *