Dozajlama Sistemleri

Dozajlama kelime anlamı olarak esas ham maddeye başka bi madde ekleme işlemidir. Suyun dozajlama işlemine baktığımızda ise; klor uzun yıllardır dünya üzerinde, su dezenfektanı olarak kullanılmaktadır. Sıvı Klor (Sodyum Hipoklorit) suya verildiğinde; su içerisinde Hipoklorik Asit(HOCl) oluşur ve bu asit içeriğindeki ‘OCl’ iyonu bir oksitleyici olarak dezenfeksiyon görevini görür. Klor ile dezenfeksiyon ekonomik olmasından kaynaklı olarak tercih edilmektedir. Klor aynı zamanda suda insan sağlığına zararlı olan nitrit, demir ve mangan ihtivasını oksitlemek amacıyla da dozlanmaktadır.

Standart Tip Dozaj Üniteleri;

Bu ünitelerde dozlama manuel olarak ayarlanır. Dozaj ünitelerinde kullanılan dozaj pompaları ile birçok kimyasal dozlanabilmektedir. Dozaj miktarı ve basınca göre dozaj üniteleri seçilmektedir.

ORP Kontrollü Dozajlama Sistemleri;

ORP kontrollü sistemlerde suya dozlanan kimyasal miktarı ölçülerek kimyasal dozajı ayarlanmaktadır. Sisteme tanımlanan kimyasal miktarını baz alarak gerektiğinde dozajı durdurur ya da dozlamaya devam edilir.

Ph değeri için yapılan dozlama da ayarlanan pH değerine bağlı olarak suya kimyasal dozlamayı otomatik olarak yapar veya durdurur.

Debi Kontrollü Dozajlama Sistemleri;

İmpluslu dozaj üniteleri debi kontrollü olarak çalışmaktadır. Sayaç geçen akışkanı ölçerek ayarlanan aralıklarla dozlama işlemini gerçekleştirir.

Diğer Dezenfeksiyon Sistemleri;

dozajlama sistemleri